RADICALS

Radicals to po polsku "klucze" - pozwalają odnaleźć w słowniku nieznany wyraz. Są to elementy znaków, o różnym stopniu skomplikowania:

  • pojedyncze kreski, np.

  • zbiory kresek, będące uproszczeniem samodzielnych znaków, np.  • samodzielne znaki, o własnym znaczeniu, np.

    (słońce, księżyc, drzewo)

Wyróżnia się ok. 200 radicals. Aby znaleźć wyraz w słowniku posiadającym ich indeks, należy rozpoznać jego radical (często znajduje się po lewej stronie), policzyć jego kreski i znaleźć w indeksie radicals. Następnie trzeba policzyć pozostałe kreski w znaku i odnaleźć wśród wymienionych właściwy znak.

Przykład w oparciu o Oxford Starter Chinese Dictionary:

Mamy dany znak i szukamy jego znaczenia. Jako radical rozpoznajemy , mający dwie kreski. Odnajdujemy go w indeksie (w podanym przypadku ma numer 19). Do tego radical należy wiele znaków, uporządkowanych według ilości pozostałych kresek. Ponieważ jest ich pięć (), szukamy w tej kategorii i odnajdujemy . Możemy teraz sprawdzić znaczenie w części słownika wykorzystującej pinyin. Uzyskujemy znaczenie znaku: = "ty".

Wytłumaczenie niektórych radicals

Przedstawię tu szereg ważnych radicals, uporządkowanych według ilości kresek. Obszerny wykaz radicals można znaleźć na stronie Zhongwen.com.Oznacza człowieka (ciało i nóżki ;). Występuje w dwóch postaciach:


 Oznacza nóż. Występuje w trzech postaciach: